Tegnap -- kicsit el vagyok maradva a blogommal --, szóval tegnap reggel nagyon finomat reggeliztünk: csináltam palacsintát, amerikai módra, juharsziruppal és áfonyával és eperrel. Juci kb. 11-kor indult tőlem, és kisebb bonyodalmak után megkaptam a Costco kártyáját is. Ezzel jó olcsón vásárolhatok egészen augusztusig.
Délután elmentünk Jens-szel biciklizni Dublinba. Sajnos nem vittünk fényképezőgépet, pedig a szép virágokon kívül láttunk egy vadnyulat is (ami angolul hare, nem tudom, hogy egyáltalán él-e ilyen nálunk), meg egy kócsag-szerű madarat. A biciklizés után ittunk egy pohár Guinness-t a St Patrick feszitválon, amin már tavaly is voltam.
Este nagyon érdekeseket néztünk a tv-ben. Egyrészt van egy sorozat-valóságshow, ahol két amerikai fickó egy törzs életébe kapcsolódik be. Nem kamu, meg nem a balhékra mennek rá, majdhogynem dokumentumfilm. De ennél sokkal érdekesebb volt a public tv-n lévő műsor. Egy fiatal kutató genetikai alapon és David Attenborough stílusában tanulmányozza, hogy honnan származik az ember, hogyan vándorolt a kontinensek között. Az eredményei alapján a bushmanok a legrégebbi emberek és Afrikából származunk. Utána elvándorltunk egészen Ausztráliáig, végigmenve a parton, Közel-Kelet, India, Polinézia stb. Egy elzárt indiai faluban talált is egy embert, akinek a genetikai állománya ezt bizonyítja. Ez azt jelenti, hogy az ő férfi ősei (mert ez a módszer csak az Y kromoszómával működik) valaha Afrikából mentek oda, és valószínűleg azóta is ott laktak. Aztán talált egy férfit Kirgisztánban, akiről a génjei alapján megállapítható, hogy az ük-ük-stb-apja abban a kis csoportban élt, ami utána benépesítette Európát, Ázsiát, és végül Amerikát is. Nagyon érdekes volt, mert ennek az embernek tényleg nagyon különleges volt szerintem az arca is. Midenféle vonást fel lehetett benne fedezni. Aztán meg elment Szibériába a csikcsukok (hmm, vagy valami hasonló) földjére. Egyrészt döbbenetes körülmények vannak arrafelé (minusz 40-50 fok), másrészt ezeknek az embereknek az ősei jutottak el Amerikába. Itt is az a poén, hogy valószínűleg az összes amerikai indián 10-20 embertől származik.
Az én kutatásaim egyelőre kevésbé csodálatosak. Ma kaptam újabb adatokat Ravitól, de nem lettem tőle sokkal okosabb. Még azt hiszem, hogy egy ideig elleszünk ezzel a témával.
2 megjegyzés:
1.A vadnyúl - Somogy megyében népiesen KANIGLI-nek hívják és ha jól tudom, ez németül a Kaninchen -nálunk is él. Nagyon kedves és főleg finom állat. Ettem isteni pörköltöt már belőle.
2.Az a rész Oroszországban a CSUKCS-FÖLD és ott CSUKCSOK (oroszul csukotki) élnek. Kissé eszkimós-mongolos vonásuk van és ők az "írek" a viccekben. Pl. A csukotka jelentkezik az egyetemre, hogy ő író akar lenni. Odaadják a jelentkezési lapot, de nem tudja elolvasni. "Miért?" - kérdezik. "Mert nem tudok olvasni." "Hát akkor hogyan akarsz egyetemre járni?" "Hát én írni akarok, nem olvasni!" Ha-ha-ha.
A Public-on látott film maga a nagy büdös igazság. Lásd: L.L. Cavalli-Sforza: Genes, Peoples, Languages. Magyarul is megjelent: Genetikai átjáró. Azt hiszen ő a kitaláló, de lehet, hogy nem.
Erika
Megjegyzés küldése