2009. július 27., hétfő

A távolságot, mint üveggolyót

Szomorú hírrel kell kezdenem. Talán nem is ide való, de mégsem írhatom a blogomat úgy, mintha mi sem történt volna. Múlt héten meghalt a nagymamám, rá pár nappal pedig Edit néni.

* * *



Én meg a Föld másik oldalán jártam eközben. Valóban a túloldalon, a 155. nyugati hosszúsági fokon. Hawaii-on, Hawaii szigeten, azaz a Big Islandon. Ez a hat sziget közül (Maui, Oahu, Lanai, Kauai, Molokai es Hawaii) a legnagyobb és itt van egyedül aktív vulkán. Ez a vulkán (Mauna Loa) a világ legnagyobb hegye, amennyiben a kőtalapzattól számítjuk. Ha tengerszinten kezdődne, akkor magasabb lenne, mint a Himalája. Galaktikus méretekben is nagy: a Naprendszerben egyedül a Marson van ennél nagyobb képződmény. A szigeten van egy másik magas hegy is, a Mauna Kea. Ez a tengerszinthez képest kicsit magasabb a Loa-nál, 4207 m. A csúcs legtöbbször a felhőkből kibújik, ezért egy nagy csillagvizsgáló van a tetején.
A Loa-tól délre a szigetcsoport legfiatalabb, és egyben egyetlen aktív vulkánja található. Néha rendesen is kitör, legutóbb úgy 500 éve, de általában csak szép csendben folydogál a pahoihoi láva, bele a tengerbe, egyre növelve a sziget terültetét. Ezt esténként meg lehet tekinteni, de sajnos csak elég messziről. Csak a láva gőzről visszaverődő izzását lehet látni. Ez is szép.
A hawaii nyelv nagyon vicces. Mindent kétszer mondanak. Például a nemzeti állatuk egy hal, ami egyébként úgy néz ki, mintha egy Picasso festmény lenne, és az angol neve ez is (Picasso triggerfish). Hawaiiul humuhumunukunukuapua’a a neve. Tényleg. És becsszóra ki is tudom mondani. Egyébként ha az ember egyszer kisilabizálja a szavakat, és megjegyzi az ismétlődő részeket, egész egyszerű. A hawaii nyelvben egyébként nagyon kevés hang van, a mássalhangzók közül csak a k, l, m, n, p, h, w. Ehhez hozzáadva az a, e, i, o, u magánhangzókat meg is vannak a hangok. Persze ennék azért bonyolultabb, vannak diftongusok, meg minden, de pl. nincs benne z.
A hawaii-ak polinéziából jöttek át. Ők lehettek a legnagyobb tudású hajósnép, beleszámítva, hogy kenukkal jutottak el mindenhova, és nem véletlenszerűen, mint mondjuk Kolombusz. Na jó, ez nem verseny, de akkor is nagyon figyelemreméltó, hogy oda-vissza közlekedtek Hawaii és a többi sziget között. Hawaii akkor szigetelődött el és indult el a saját útján, amikor a polinéz kultúra hanyatlani kezdett.
Amerikai telepesek jöttek ide, cukornádat termeszteni, és hamarosan az USA külso területe lett, olyasmi, mint most Puerto Rico. Aztán a benszülötteket megkerülve szépen hozzácsapták az USA-hoz az 50. államként, éppen 50 éve. Manapság pl. ingyenes oktatással próbálják kártéríteni a hawaii őslakosokat.
Nagyon kevés a természetes módon a szigetre eljutott állat és növényfaj. Úgy számolják, hogy kb. 50 000 évente egyszer volt egy sikeres telepes. Nagyon sok mindent a polinézek hoztak be, utána pedig persze a fehérember. Ezek egy része szinte ártalmatlan betelepítés volt, gyümölcsfák stb., de pl. a disznók sok kárt okoznak az erdőkben. Sok a színes madár, trópushoz méltóan, és persze sokkal több faj él ma, mint amennyi eredetileg eljutott a szigetre: kiválóan lehet tanulmányozni az evolúciós folyamatokat. A sziklákon mindenhol kis zöld gekkók rohangálnak.
A növényzet és a klíma hihetetlenül változatos. Van ugye a hófedte hegycsúcs, a trópusi erdő, a száraz, fésivatagos mezőség (mert a hegy leárnyékolja a felhőket a nyugati oldalon), a tengerpart, az angol tájra emlékeztető dús legelők, esőerdő és lombos erdő. Autózás közben olyan gyorsan változik, hogy az ember csak azt veszi észre, hogy ez előbbi zöld hirtelen átcsap mondjuk sárgába. A nyugati parton sokat süt a nap, de egy kicsit beljebb (és feljebb) szinte mindig felhős az ég. Délutánonként gyakran esik.
A part mentén korallzátonyok vannak, tele fantasztikusan színes halakkal. Olyan volt, mintha a múltkor meglátogatott Monterey akváriumba ugrottam volna be. Sárga alapon fekete és fehér, csupa sárga, szivárványos, szürke alapon vakítóan világos kék, csíkos, pöttyös, elöl sárga, hátul lila, hosszúkás na és persze a humuhumunukunukuapua'a. A legtöbbet búvárkodtunk. A halakon kívül láttunk delfint, a tengeri teknősök pedig teljesen mindennaposak voltak. Úsztunk is együtt.
Két nagyobb város van a szigeten, Kona nyugaton, mi itt laktunk, Hilo pedig keleten. Kona általában napos, Hilo pedig az USA legesősebb helye. A két város kb. 2.5 órányira van egymástól.
Hawaii a szörf hazája, muszáj volt megpróbálni. Érdekes volt, egyszer meglepően sokára jutottam fel a víz alól, másnapra pedig tele lettem kék foltokkal, fájtak a bordáim és még az állam is. Az óceán nem viccel, csak jön, a hullám csak egyre nő, majd lecsap. Azóta más szemmel nézem a szörfözős képeket.
A Big Island a kávéjáról is híres. Itt termesztik a világ egyik legjobb kávéját, a Kona övezetben. Ez olyan védjegy, mint a Tokaji bor, vagy a skót whiskey. Arabica típusú kávékat termesztenek. Az ültetvények látogathatóak, és mindenhol adnak kóstolót és egy kis túrát. Olyan, mint egy borvidék. A pirosra érett bogyókat két héten belül le kell szedni, és folyamatosan érik. A bogyóknak lehántják a külső, színes héját, majd pár napig erjesztik. Napon szárítják, és eltávolítják a maradék, belső héjrétegeket is. A kávébabot ezek után megpörkölik. Minden bogyóban két bab van, kivéve egy párban. Azokban csak egy bab van, azaz inkább a két bab nem vált szét. Ez a folyamat megjósolhatatlan. Ezeket a babokat külön kezelik, ebből lesz a legjobb (és legdrágább) kávé. Angolul peaberry-nek hívják.
Sok makadámia diót termesztenek a szigeten, újabban pedig borokkal is próbálkoznak. Ezen kívül az összes déli gyümölcs megterem, nagyok avokádóban, banánban, papaya-ban és mangóban.
Az egész szigeten utószezon-hangulat uralkodott. Állati szerencsénk volt, mert ez elvileg a főszezon. Egyszerűen idén elmaradtak a túristák a krízis miatt.
A többit képekben.

2009. július 9., csütörtök

Konferencia a mormonoknál

A konferencia továbbra is nagyon jó. És nem csak a szabad délutánok. Persze azért nem rossz, amikor az ember felmegy a 10. emeletre, ki a tetőre, és beugrik a medencébe, és csak hegyeket lát körbe-körbe. Étellel is jól tartanak, de szerencsére mindig van sok zöldség, és a többi étel is nagyon egészségesnek tűnik. Egyik nap voltam futni. Az első pár méteren majdnem kiterültem, annyira arcon csapott az oxigénhiány (most már jobban menne, ez a második napon volt).
A poszterem jól sikerült. A témám kicsit kilóg a konferenciából, de a releváns emberek megnézték és tetszett nekik.
Akkor most folytatom, mert elmaradtam. Szóval az utolsó két nap is jó volt, még egyszer felmentünk a hegytetőre és lekirándultunk -- azóta izomlázam van. Érdekes, mert több órányi biciklizés meg sem kottyan, de talán itt más izmokat kellett használni. Az egyik proffal beszélgettem, érdekes volt.
Hazafelé a reptéren rámjött az éves röhögőgörcsöm, talán a hirtelen sok oxigén is közrejátszott. Gábor leejtette a pizzáját, és ez indította el a kb. 20 perces röhögésemet, rettenes volt, hogy nem bírtam abbahagyni és csak folytak a könnyeim. Egy pici repülőn jöttünk vissza, és meglepően sima volt az út. Sok légifelvételt készítettem. Ezeket és a többi képet feltettem.
Péntek este még elmentünk moziba, tegnap meg Julie-knál volt bbq parti. Nem tudom hogy csinálja, de a hús mindig isteni.
Most mindjárt indulunk Pleasantonba, ahol megyei vásár van. Engem a malacverseny izgat a legjobban: pici malacok fognak akadályokat átugorva versenyezni. Reggel meg voltunk a piacon, vettünk sok finom gyümölcsöt!
Most pedig mindenkinek muszáj elolvasni a rettenetes verset, amit unalmamban írtam a repülőn.

Úgy esett a mormonokkal,
Hogy túltengtek a hormonokkal.
Egy férfinak lett több neje,
Azoknak meg jött a teje.
Futkároz sok gyerekmormon,
Virág nyíl a templomtornyon.
Ódivatú a ruhájuk
És nincsen evőpálcikájuk.
Furák ezek a mormonok,
Csak mormogok, csak mormogok.

Elnézést.

2009. július 6., hétfő

Snowbird

Halihó mindenkinek Utah-ból! Tegnap sikeresen ideértem Snowbirdbe, ami Salt Lake City-től fél órára van. A hely fantasztikus. 2300 m-en vagyunk, egy síparadicsomban. Kivéve, hogy már nincs síszezon, bár ahogy a fenti kép mutatja, hó azért még akad (3000 m felett). A szálloda elvileg egy nagy betonbatár, de mégsem rossz. A teteje be van füvesítve. Van két medence, az egyik a 3. a másik pedig a 9. emeleten. Mindenféle kezeléseket is lehet kapni, de ezért fizetni kell. Belül lambéria, de nagyon szép, illetve nyers beton falak váltják egymást. Egyszerű és szép. A szoba óriási, és a legviccesebb, hogy a fürdőszoba és a szoba között fal helyett egy nagy ablak van.
Reggel voltak előadások, nagyon tetszett eddig mindegyik. A délutánunk szabad volt. Felmentünk a hegyre a sílifttel, és ott kirándultunk kicsit. Hamarosan vacsora, és este folytatódik a program, a poszterszekció éjfélig tart.

2009. július 5., vasárnap

Erika, we made it!

Hurrá, hurrá, végre valahára, talán a hetedik Monterey-ben tett látogatásunk során végre megnéztük az akváriumot. Nagyon szép volt, tényleg! Itt volt az unokatesóm, Ildi, és a kisfia, Bálint. Csütörtök este nálam aludtak, pénteken meg lementünk Monterey-be, meg Carmelbe. Visszafelé a szokásos halétkezdében ettünk. Nyamm. Cioppino (halleves).
Az akváriumban a legjobban azt hiszem a csikóhalak tetszettek, de igazából az egész nagyon jó volt. Láttunk egy csomó medúzát, voltak méteres csápúak, de voltak félcentisnél kisebbek is. A legszebb az volt, amelyik kis csillókkal hajtotta magát. Még jó, hogy az akváriumban is lehetett enni, mert még ebéd utánra is maradt néznivaló. Simogattunk tengeri csillagot meg azt hiszem tengeri uborkát is, de az igazából olyan, mint a takony. Ezeket rendszeresen visszaviszik a tengerbe, és újakat hoznak. Szerintem a partközeli tengeri uborka biztosan ezt gondolja magában: "A rohadt életbe, ezt nem hiszem el, már megint megyek a simogatóba!"
Carmelben csak Bálint ment be a vízbe, ami természetesen jég hideg volt. Készítettem polaroid képeket, a szokásos helyen megtekinthetők.
Este visszavittük Ildiéket Berkeley-be. A hegyről lefelé hihetetlen köd volt, néha semmit sem lehetett látni az útból.
Szombaton ebéd után elmentünk a Mount Diablo-ra biciklizni. Nem mentünk fel a csúcsra, csak félig, és egy óriási kört tettünk. Hazafelé vettünk egy szintén óriási görögdinnyét, amit félig meg is ettünk vacsorára. Este megnéztük a tv-ben a washingtoni tüzijátékot, majd az ittenit élőben. Obama nagyon jó fej. Az persze poén, hogy az egyik kislánay (Malia) pont július negyedikén született, így a beszédében boldog születésnapot is kívánt neki. A másik, hogy idén 40 éves a Szezám utca, és nekik is boldog szülinapot kívánt. És a tüzijátékot kísérő show-ban fel is lépett a Nagymadár, a Sütiszörny meg a többiek.

2009. július 1., szerda

Adjunct professor

Ahogy Juci írta tehát: igen, megkaptam az állást Stocktonban! Ez azt jelenti, hogy az őszi félévben adjunct professor leszek. Na meg azt is, hogy hetente kétszer hatkor kell kelnem, 4 hónapon át. Már várom, mert kíváncsi vagyok, hogy milyen lesz. Remélem, hogy megéri. Legalábbis lesz az önéletrajzomon oktatási bejegyzés, de azért azt gondolom, hogy tényleg tanulni is fogok a tapasztalatból.
Mivel így szeptembertől zsúfolt lesz minden, elérkezett az ideje annak, hogy lefoglaljunk egy nyaralást. Hosszas gondolkodás után Hawaii mellett döntöttünk! És tegnap be is fizettük. Július 16-26-ig megyünk. Szuper, mert csak 4 nap szabadságot kell kivennem, mindenféle átvitt napok miatt. Egyelőre még nem tudom teljesen beleélni magamat, és még előttem áll egy másik út is: vasárnap megyek Utahba egy konferenciára.
Múlt szombaton egy jót bicikliztünk SF-ban, 65 km, át a hídon és vissza. Meg Jens csinált szép képeket a Treasure Islandról. Vasárnap reggeltől estig mértünk az ALS-ben. Sikerült semmit sem elszúrni, nagyon jó adatokat gyűjtöttünk. Azt az anyagot is felhasználtuk, amit szintetizáltam, az is sikeres volt.
Hétfőn jött egy új posztdok interjúra, Karlsruheból. Tuti megkapja az állást. A srác nagyon okos és szimpatikus is -- már találkoztam vele korábban konferencián. A poszterem majdnem elkészült, holnap nyomtatom. Közben pesztrálom a diákunkat. Okos srác, csak még nem tud sok mindent. Tegnap rettentő sokáig tartott meggyőznöm róla, hogy nem úgy van valami, mint ahogy gondolja. De lagalább gondolkozik, és az nagyon jó. Meg én is tanulok közben: nem olyan egyszerű idegen nyelven vitatkozni.